O czym należy pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon ukochanej osoby zawsze aktywuje niemiłe emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest w owym czasie, iż ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w następstwie tego nic zadziwiającego w tym, iż pojawiają się zapytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są użytkowane do transportu zwłok?

Obecne przepisy honorują transport zwłok różnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Wydatek transportu zwłok jest w ogromnej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W co niektórych przypadkach nie ma jednakże tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zanadto znaczny. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny karawan, co zezwala o wiele ograniczyć koszty.

Jakich formalności trzeba dopełnić, by otrzymać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Należy nie zapominać, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko wtenczas, kiedy dopełni się kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wówczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie pokazane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wtedy, kiedy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia są w stanie ubiegać się także bliscy boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Oznacza to, iż wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie dopuszczalne.

Z jakiego powodu należałoby skorzystać z usług fachowej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, trafnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, żeby sprowadzenie zwłok było możliwe. W wypadku przewozu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszelkie obowiązujące wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych kłopotów. To pierwszorzędny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, jaki oraz tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.